WORKSHOPY
2024

CINEMATIK, PIEŠŤANY, 10.-14. september ’24
AZYL SHORTS, BANSKÁ BYSTRICA, 14.- 18. október ’24

Počas nášho 5-dňového workshopu sa mladí, nádejní filmári oboznámia s jednotlivými fázami
tvorby audiovizuálneho diela, filmu. Budeme sa venovať základom scenáristiky, réžie a práce
pred kamerou, produkcie, práce s kamerou, tiež strihovej a zvukovej skladbe. Workshopy sú
určené najmä pre študentov so záujmom o filmové umenie z umeleckých škôl a gymnázií.

Odporúčané vekové rozhranie je 14 – 21 rokov. Účasť na workshope je bezplatná.

Počas nášho 5-dňového workshopu sa mladí, nádejní filmári oboznámia s jednotlivými fázami tvorby audiovizuálneho diela, filmu. Budeme sa venovať základom scenáristiky, réžie a práce pred kamerou, produkcie, práce s kamerou, tiež strihovej a zvukovej skladbe. Workshopy sú určené najmä pre študentov so záujmom o filmové umenie z umeleckých škôl a gymnázií.

Odporúčané vekové rozhranie je 14-21 rokov.
Účasť na workshope je bezplatná.

Počas týchto dní budú účastníci za pomoci  lektorov vedení k tomu, aby svoj námet na zadanú tému previedli do autorského minútového filmu. Tento rok je témou „tabu“. Pracuje sa v malých skupinkách. Jeden lektor vedie maximálne troch študentov. Lektori sú mladí profesionáli z filmového prostredia. Každý z nich s rôznymi skúsenosťami z filmového priemyslu a tiež s odlišnými prístupmi k samotnému filmu. 

Premietanie sfinalizovaných workshopových filmov prebehne ako verejné podujatie na filmovom festivale, kde sa workshop uskutoční (CINEMATIK, AZYL SHORTS). Premietanie bude spojené s diskusiou a odovzdávaním diplomov. Autori jednotlivých filmov dostanú spätnú väzbu, od svojich kolegov, lektorov a návštevníkov festivalu. Workshopisti sa budú so svojimi filmami môcť zapojiť do súťaže o hodnotné ceny. 

Po skončení workshopu budú filmy umiestnené na webe Festivalu AZYL SHORTS v sekcii Workshopy. Takýmto spôsobom sa budú môcť filmy dostať k širokej verejnosti. Tvorba mladých filmárov sa zazdieľa aj na sociálnych sieťach festivalu – FACEBOOKINSTAGRAM

Prioritou organizátorov je podpora vzdelávania v audiovizuálnej oblasti.Kapacita uchádzačov je obmedzená. techniku zabezpečuje organizátor. 

KOORDINÁTOR/KA:

ALEX POŠOVÁ

vyštudovala Produkciu audiovizuálneho umenia na FTF VŠMU. Mimo to má za sebou rok mediálnej komunikácie. Svoje produkčné skills najradšej uplatňuje vo svete festivalovom a reklamnom. Ako produkčná sa podieľala na príprave viacerých filmových a hudobných festivalov.

Lektori:

VERONIKA KONIAROVÁ

JE ABSOLVENTKOU DOKUMENTÁRNEJ TVORBY NA AKADÉMII UMENÍ V BANSKEJ BYSTRICI. SVOJ BAKALÁRSKYM FILM SEN NATÁČALA V NEW YORKU. OKREM KAMERY A STRIHU SA VENUJE AJ GRAFICKÉMU DIZAJNU, TVORBE FIREMNÝCH IDENTÍV A TVORBE OBSAHU NA SOCIÁLNE SIETE.

Barbora Sliepková

je absolventkou Katedry dokumentárnej réžie Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave. V roku 2021 mal premiéru jej celovečerný debut Čiary. Film stále putuje po kinosálach u nás i v zahraničí, podarilo sa mu získať hlavnú cenu, ako aj ceny za debut a za zvuk na medzinárodnom filmovom festivale Jihlava. Okrem réžie dokumentárnych filmov sa venuje tvorbe fíčrov pre rozhlas, spolupracuje na diskusnej relácií Večera s Havranom a je jednou z režisérok televíznej relácie RTVS Cesta.

Valery Neskaradziany

je študentom 3. ročníka filmovej dokumentárnej tvorby na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Pracoval na niekoľkých krátkych, dokumentárnych filmoch a rôznych televíznych výrobách. Venuje sa sociálno-politickým dokumentom a experimentálnej kinematografii. V súčasnosti nakrúca bakalársky film „Rozptýlené hniezdo“ o bieloruských politických utečencoch vo Francúzsku, ktorý podporil Audiovizuálny fond Slovenskej Republiky.

Michal Stašák

JE ABSOLVENTOM FILMOVEJ DOKUMENTÁRNEJ TVORBY NA AKADÉMII UMENÍ V BANSKEJ BYSTRICI. PRACOVAL NA VIACERÝCH KRÁTKYCH FILMOCH, DOKUMENTOCH A SERIÁLOCH. VENUJE SA AJ TVORBE REKLÁM. REŽÍROVAL FILMY JANOVE ZRNO (2019) A GERUCA (2022). MOMENTÁLNE PRIRPAVUJE VIACERO FORMÁTOV V SVOJOM FILMOVOM ŠTÚDIU RYL MOTION.

Daniel Rihák

študoval kameru a fotografiu na ESTC v Lisabone a absolvoval filmovú réžiu na VŠMU v Bratislave. Jeho magisterský film VÝLET sa dostal do shortlistu BAFTA Student Film Awards. Práve sa vrátil z Brazílie a pripravuje svoj debutový film Miškov svet.

Juraj Mravec

je slovenský fotograf, kameraman a režisér. Vyštudoval odbor Fotografie na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave a je absolventom Ateliéru kameramanskej tvorby a fotografie Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V rokoch 2008–2016 ako fotograf pokrýval niekoľko významných udalostí doma i vo svete (napr. ukrajinskú krízu, migračnú krízu, slovenské väznice). V kategórii reportáž získal v rokoch 2014 a 2015 2. miesto na Czech Press Photo a v roku 2015 1. miesto na Slovak Press Photo. Ako kameraman spolupracoval na niekoľkých dokumentárnych filmoch. Jeho režijným debutom je Mir vam (2016), zachytávajúci putovanie naprieč vojnovou líniou Donbasu, medzi Ukrajinou a separatistickou Doneckou republikou a spomínanie ľudí, ktorým do života vtrhla vojna. Ďalším filmom mapujúcim život civilných obyvateľov vojnovej zóny je aj Stratený domov (2019), ktorý sprostredkúva obraz vojny s Islamským štátom v kontrapunkte so súkromnými životmi slovenských záchranárov. V súčasnosti pracuje na novom filme v Arménsku.

Dominik Jursa

je Absolvent magisterského stupňa Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave katedra dokumentárnej režie. Študoval v ateliéroch u Mgr. Art. Milana Baloga a Doc. Roberta Kirchhoffa ArtD. Počas štúdia pracoval ako videoredaktor pre Hospodárske noviny, neskôr pre .týždeň. Ako režisér pôsobí na voľnej nohe, má za sebou spoluprácu na viacerých televíznych projektoch a dokumentárnych cykloch (Expremiéri: Vladimír Mečiar, Biele vrany a hrdinovia medzi nami: Na hranici). Jeho absolventský projekt a dlhometrážny debut Zlatá zem sa, na pozadí boja obyvateľov malých obcí na východe Slovenska s veľkou americkou ropnou spoločnosťou, hlbšie venuje téme životného prostredia. Tento rok získal Novinársku cenu v kategórii Audiovizuálna žurnalistika.

Štefánia Lovasová

vyštudovala réžiu hraného filmu na VŠMU v Bratislave. Jej hrané a dokumentárne filmy sa zameriavajú hlavne na deti a mládež. Je členkou združenia Desant Film Hub, cez ktoré spoluorganizovala a lektorovala vzdelávací workshop Lektvar. Zameriava sa na krátke komerčné aj nekomerčne formáty, spoty alebo videoklipy.

Lukáš marhefka

doktorand na FTF VŠMU, v koprodukcii s RTVS produkuje dokumentárny film Alenka a zázrak z cudzej krajiny v réžii Daniela Dluhého, s kamerou Juraja Mravca. V minulosti sa produkčne podieľal na viacerých zaujímavých filmových projektoch, ktoré uviedli slovenské i zahraničné kiná (DOGG, Čiara, Slúžka) a v rokoch 2018 až 2020 pracoval ako pomocný režisér Juraja Jakubiska a neskôr aj ako vedúci výroby jeho posledného filmu Perinbaba a dva svety. Založil RAMAGU, o. z., ktoré zamestnáva mladých ľudí v oblasti kultúry a umenia a venuje sa kultúrnej aktivizácii regiónu Pienin a Zamaguria. Je šéfredaktorom nezávislých Zamagurských novín a realizuje sa aj v divadelnej oblasti, kde je jeho producentskou vlajkovou loďou monodráma Mengeleho dievča, podľa rovnomennej knihy, ktorá je od éry samostatnosti najpredávanejšou knihou v tejto krajine (predstavenie získalo niekoľko slovenských vrcholových ocenení). V minulosti režíroval dokumentárne filmy, reklamy, či rozhlasovú hru. Cíti sa tak trošku ako obojživelník na pôde filmu a divadla, keďže jedno aj druhé je nielen jeho osudom, ale aj živobytím. Má 33 rokov, skvelú manželku Simonkou a ročnú dcérku Dorotku.

RADOVAN MAJER

Absolvoval filmovú scenáristiku na Akadémii umení v Banskej Bystrici a filmovú réžiu na UTB v Zlíne. Študoval semester audiovizuálnej tvorby vo Fínsku a semester v Grécku. Je filmárom na voľnej nohe, spolupracoval s Nadáciou Zastavme korupciu, Vidieckou rozvojovou aktivitou a lektoroval základy scenáristiky na workshopoch VŠMU. Pracoval ako dramaturg na viacerých študentských semestrálnych aj absolventských filmoch. Okrem filmu sa venuje najmä dobrovoľníckej práci s mládežou.